Workshops and Tutorials Schedule  
   

PDF FILE

!!DAY and TIMESLOT are finalized. ROOMS are NOT finalized. Room assignments will be made in May, 2009.

Key:

Tutorial

 

Workshop

WEDNESDAY, 8 JULY

Room

8:30 – 10:20

10:40 – 12:30

14:00 – 15:50

16:10 – 18:00

Etage C / C Floor

Cartier A

Intro
Financial Evolutionary Computation
Christopher D. Clack

Intro
Learning Classifier Systems
Pier Luca Lanzi

Evolutionary Computation and Multi-Agent System and Simulation (ECoMASS)
Sevan G. Ficici, William Rand, Rick Riolo

ECoMASS
continued

Cartier B

Advanced
Computational Complexity and EC
Thomas Jansen
Frank Neumann

Special
Theory of Randomized Search Heuristics in Combinatorial Optimization
Carsten Witt

Intro
Evolutionary Neural Networks
Risto Miikkulainen

Special
Accelerating Evolutionary Computation with Graphics Processing Units
Wolfgang Banzhaf

Vitre

 

 

 

 

Bonsecours

Intro
Evolution Strategies
Thomas Bäck

Intro
Intro to Genetic Algorithms
Erik Goodman

Genetic and Evolutionary Computing in Support of Patient Care
Jim DeLeo, Alexandru Floares

GECPC
continued

Etage C1 / C1 Floor

Victoria

Advanced
Representations for Evolutionary Algorithms
Franz Rothlauf

Advanced
Bioinformatics
Jason H. Moore

Undergraduate Student Workshop
Clare Bates Congdon
Laurence D. Merkle
Frank Moore

Undergraduate Student Workshop
continued

Versailles

Graduate Student Workshop
Steven M. Gustafson

Graduate Student Workshop
continued

Graduate Student Workshop
continued

Graduate Student Workshop
continued

Mezzanine

St. Laurent

Black Box Optimization Benchmarking
Anne Auger, Hans-Georg Beyer, Nikolaus Hansen, Steffen Finck, Raymond Ros, Marc Schoenauer, Darrell Whitley

BBOB
continued

BBOB
continued

BBOB
continued

St. Charles

Computational Intelligence on Consumer Games and Graphics Hardware
Garnett Wilson, Simon Harding, W.B. Langdon, Man Leung Wong

CIGPU
continued

CIGPU
continued

CIGPU
continued

Les Courants

Medical Applications of Genetic and Evolutionary Computation (MedGEC)
Stephen L. Smith, Stefano Cagnoni,

MedGEC
continued

Special
Large scale data mining using Genetics-Based Machine Learning
Jaume Bacardit
Xavier Llorà

Special
Evolving Quantum Computer
Algorithms

Lee Spector

Rez-de-Chaussee / Lobby Level

Verriere A

Special
Synthetic Biology I: Fundamentals & Devices
Nawwaf Kharma
Luc Varin

Special
Synthetic Biology II: Modeling & Optimization
Natalio Krasnogor

Learning from Failures in Evolutionary Computation
Nicola Beume, Mike Preuss

LFFEC
continued

Verriere B

Intro
Intro to Genetic Programming
Riccardo Poli
Nic McPhee

Intro
Ant Colony Optimization
Christian Blum

Advanced
GA Theory
Jonathan Rowe

Intro
Evolutionary Computation: A Unified Approach
Kenneth De Jong

 

THURSDAY, 9 JULY

Room

8:30 – 10:20

10:40 – 12:30

14:00 – 15:50

16:10 – 18:00

Etage C / C Floor

Cartier A

Intro
Statistical Analysis for Evolutionary Computation: Introduction
Mark Wineberg
Steffen Christensen

Advanced
Statistical Analysis for Evolutionary Computation: Introduction
Mark Wineberg
Steffen Christensen

Advanced
Experimental Research in EC
Mike Preuss
Thomas Bartz-Beielstein

 

Special
Evolutionary Multiobjective Combinatorial Optimization
Rajeev Kumar

Cartier B

Advanced
GP Theory I
William B. Langdon
Riccardo Poli

Advanced
GP Theory II
William B. Langdon
Riccardo Poli

Advanced
Evolutionary Multiobjective Optimization
Eckart Zitzler

Advanced
No Free Lunch
Darrell Whitley

Vitre

 

 

 

 

Bonsecours

Intro
Grammatical Evolution
Conor Ryan

Special
Symbolic Regression
Maarten Keijzer

Special
Evolutionary Design
Ian Parmee

Advanced
Constraint Handling Techniques Used with EAs
Carlos Coello Coello

Etage C1 / C1 Floor

Victoria

Automated Heuristic Design: Crossing the Chasm for Search Methods
Gabriela Ochoa, Ender Ozcan, Marc Schoenauer

CTC
continued

CTC
continued

CTC
continued

Versailles

Defense Applications of Computational Intelligence
Laurence D. Merkle, FrankW. Moore

DACI
continued

DACI
continued

DACI
continued

Mezzanine

St. Laurent

Learning Classifier  Systems
Jaume Bacardit, Will Browne, Jan Drugowitsch

LCS
continued

LCS
continued

LCS
continued

St. Charles

Intro
Probabilistic Model-Building GAs
Martin Pelikan

Special
Generative and Developmental Systems
Kenneth O. Stanley

Generative and Developmental Systems Workshop
Nawwaf Kharma, William R. Buckley, Julian Miller, Kenneth O. Stanley, Garnett Wilson

Generative and Developmental Systems Workshop
continued

Les Courants

Special
Cartesian Genetic Programming
Julian F. Miller

Special
Evolution Strategies and Covariance Matrix Adaptation
Anne Auger
Nikolaus Hansen

Special
A Billion Bits or Bust: Little Models and Efficiency Enhancement for Fast, Effective Genetic Algorithms on Extremely Large, Hard Problems.
Kumara Sastry

Special
(Genetic and) Evolutionary Computer Vision
Mengjie Zhang
Stefano Cagnoni
Gustavo Olague

Rez-de-Chaussee / Lobby Level

Verriere A

Special
An Information Perspective on Evolutionary Computation
Yossi Borenstein

Special
Experimental Optimization by Evolutionary Algorithms
Thomas Bäck
Ofer M. Shir

Symbolic Regression & Modeling
Steven Gustafson, Maarten Keijzer, Arthur Kordon

SR&M
continued

Verriere B

Special
Bio-inspired Telecommunications
Muddassar Farooq

Advanced
Elementary Landscape Analysis for TSP, Graph Coloring, Graph Partitioning, and MAXSAT
Andrew Sutton
Darrell Whitley

Special
Fitness Landscapes and Problem Hardness in Genetic Programming
Leonardo Vanneschi

Special
Fitness Landscapes and Graphs: Multimodularity, Ruggedness and Neutrality
Sébastien Verel

 




 
 Genetic and Evolutionary Computation Conference (GECCO-2009)
GECCO 2008 site       GECCO 2007 site     GECCO 2006 site      GECCO 2005 site         GECCO 2004 site    
GECCO 2003 site       GECCO 2002 site         GECCO 2001 site      GECCO 2000 site      GECCO 1999 site